
Část roku je sice pryč, ale vášně kolem sběru hub a lesních plodů neustávají. Už v srpnu 2025 je jasné, že Češi zůstávají jedním z nejhoubařštějších národů světa, a to nejen podle statistik. V lesích se scházejí celé rodiny i jednotlivci, aby zažili klid, radost z úlovku a spojení s přírodou. Jaké trendy dnes vidíme a proč se tomuto fenoménu tolik lidí věnuje — to si přiblížíme v našem článku, který dost možná překvapí i zkušené houbaře. Nekončící rekordy posouvají českou houbovou vášeň zase o krok dál.
Houby — fenomén, který roste i v roce 2025
Podle nejnovějších údajů Češi v roce 2024 nasbírali úctyhodných 24,99 tisíce tun hub a celkově 38,96 tisíce tun všech lesních plodů. Tato čísla překonala i předchozí rekordy z let minulých a dokazují, že zájem o les je stále na vzestupu. Sběr hub není jen prázdninovou zábavou — průměrná domácnost si ročně odnese domů 6,91 kg hub. To vše v hodnotě blížící se 8 miliardám korun, což je dokladem skutečné vášně a ekonomického významu této aktivity.
Kolik času trávíme v lese?

Češi navštěvují lesy v průměru 44krát za rok na jednoho obyvatele, což je jen o něco méně než rekordních 47 návštěv v roce 2023. Tímto tempem stále patříme ke světovým špičkám v četnosti návštěv přírody. Nejde jen o sběr — pobyt v lese je synonymem pohody, relaxace a zdravého způsobu odpočinku. Tak časté návštěvy vypovídají o hlubokém vztahu k lesům a o tom, že příroda je pro nás skutečně důležitá.
What is the kde houbarime number nejraději?
Většina houbařů míří do známých míst a nejčastěji vyráží na sběr dopoledne — až dvě třetiny houbařů jsou v lese nejpozději v 9 hodin. Přesto se najdou i tací, kteří si na ticho lesa vyhradí odpoledne, obvykle ti nejzapálenější. Regionálně výrazně vede Kraj Vysočina, kde houby alespoň několikrát týdně sbírá 18 % obyvatel. Následují Pardubický, Karlovarský a Královéhradecký kraj, ale ani další regiony nezaostávají. Každý má svá oblíbená místa — od hlubokých lesů po okraje vesnic.
Nejvýznamnější regiony a oblíbenost houbaření

Kraj | Podíl pravidelných houbařů (%) |
---|---|
Vysočina | 18 |
Pardubický | 14 |
Karlovarský/Královéhradecký | 13 |
Borůvky, maliny a další plody: Jak si vedeme?
Vedle hub Češi rádi sbírají také borůvky (6,77 tisíce tun) a maliny (2,67 tisíce tun). Pravidelně však chodí na lesní plody pouze asi 14 % obyvatel, hlavně mladší ročníky. Přesto většina lidí alespoň občas podnikne výpravu za borůvkami, malinami či ostružinami. Touha po přírodních chutích, zdraví a společné zážitky táhnou do lesů opravdu napříč generacemi.
V Česku není sběr hub nebo lesních plodů výrazně omezován, což je výjimka v porovnání s okolními státy. U nás můžete houby i plody sbírat svobodně a v podstatě neomezeně — pokud neporušujete vlastnická práva a přírodu samotnou.

Kolik lidí se zapojuje do sběru a co na to říkají čísla?
V roce 2024 se sběru hub věnovalo 68 % domácností, což je mírný pokles o 2 % oproti předchozímu roku, ale množství nasbíraných plodů vzrostlo. Lesní plody však sbírá pravidelně stále méně lidí — většinou právě mladší generace. Přesto je les pro většinu lidí útočištěm: spojuje v sobě rekreaci, zážitek z pohybu na čerstvém vzduchu a možnost i něco dobrého si odnést domů.
Majitelé lesů a právní rámec sběru
Státní lesy představují 56 % všech lesních ploch, 18 % patří obcím a lesním družstvům a zbylých 26 % je v soukromých rukou. Právě u nás platí, že v lese je sběr darů přírody prakticky neomezený — ne všude v Evropě je to tak samozřejmé. Například v Německu si může každý odnést maximálně 1 kg hub na osobu, v Rakousku to jsou dva kilogramy, jinde jsou poplatky nebo jasně vymezené dny, kdy lze do lesa vůbec vstoupit.

Když se ponořím do svých vzpomínek, největší radost mám z těch rán, kdy les voní po dešti a první klobouky hříbků vykukují pod kapradím. Je zvláštní, jak i malý úlovek dokáže zvednout náladu a spojit rodinu nebo přátele. To je na houbaření nejkrásnější — vždycky se najde něco, co stojí za příběh nebo milé setkání. Pokud narazíte v lese na úsměv jiného houbaře, často padne krátké "A roste to?" — a to je celé kouzlo českého lesa.
Co si z houbového rekordního roku 2024 vzít do budoucna?
Letošní boom sběru hub a plodů jasně napovídá, že se tradice předává dál. Význam lesních plodů dnes nespočívá jen v chuti — je symbolem pohody, propojení s krajinou i zdraví celé rodiny. Do budoucna bude důležité vést k přírodě s respektem a přemýšlet, jak chránit naše lesy i tuto jedinečnou součást české identity. Každý, kdo letos byl v lese, bude ještě dlouho vzpomínat na zázračné chvíle i na rekordní úlovky. Máte i vy svůj oblíbený houbový koutek nebo nezapomenutelný zážitek?
Nejčastější otázky o sběru hub a plodů v roce 2025
- Jaké jsou nejčastěji sbírané plody?Běžně to jsou houby, borůvky a maliny. Každý rok se podíl může mírně měnit podle počasí.
- Kdo může v lese sbírat a co je omezeno? V Česku může sbírat každý, ale je třeba respektovat soukromý majetek a šetrné zásady sběru.
- Jaké jsou základní tipy pro bezpečný sběr hub? Sbírejte pouze ty houby, které bezpečně poznáte. Vždy si je před konzumací nechte zkontrolovat odborníkem nebo konzultujte atlas hub.
- Mění se pravidla sběru v průběhu roku? Obecná pravidla zůstávají stejná — důležité je však sledovat lokální vyhlášky při zvýšeném nebezpečí požárů nebo ochraně lesa.
- Je možné prodávat lesní plody ze sběru? V malém množství pro vlastní potřebu je to běžné, pro komerční prodej platí jiné předpisy a jsou vyžadována zvláštní povolení.
Komentáře