
Stromy opět vítězí. Letošní rok je v českých lesích ve znamení naděje a obnovy. Po náročných letech boje s kůrovcem se situace obrací a naše krajina znovu získává sílu. Lesníci i houbaři se shodují, že změny jsou cítit — nastává příležitost k novým rekordům i lepší ochraně životního prostředí. Chcete vědět, proč se právě teď v našich lesích dějí tak důležité věci? Pokračujte ve čtení a dozvíte se všechno klíčové — včetně čísel a horkých novinek roku.
Obnovené lesy získávají na ploše
V roce 2025 došlo k významnému rozšíření zelených ploch. Přirozenou cestou bylo obnoveno 12 447 hektarů a lesníci vysadili miliony mladých stromků — jak listnatých, tak jehličnatých. Kraj Vysočina drží prvenství s 2 265 hektary obnovy. Celková plocha lesů se zvyšuje a již třetím rokem převyšuje nová výsadba rozsah vykácených oblastí. Tento trend signalizuje, že české lesy se opravdu zotavují a získávají lepší stabilitu.
Jaké stromy rostou nejvíce?

Podíváme-li se blíže na typy vysazovaných dřevin, hlavní slovo mají během letošní obnovy buk lesní a dub (obě varianty — zimní i letní). Jehličnaté stromy reprezentují nejvíce smrk a borovice. Vysazování těchto druhů není náhodné — stát nabízí vyšší dotace na listnáče a jedle, protože tyto stromy posilují zdraví lesa mnohem lépe než samotné smrčiny. V roce 2025 činila přirozeně žloutnoucí smrková plocha zhruba 20 tisíc hektarů, což ukazuje na změnu přístupu k obnově lesů.
Kůrovcová kalamita ustupuje
Po letech obav je tu konečně zásadní změna: objem kůrovcových těžeb razantně klesl — bylo vytěženo pouze 1,7 milionu m3 napadeného dřeva, což je meziroční pokles téměř o 60 %. Teď už hlavní příčinou neplánovaných těžeb nejsou škůdci, ale extrémní počasí jako vítr či sníh. Lesníci mohou díky tomu více pečovat o mladé porosty a věnovat se prořezávkám nebo sanitárním zásahům. Právě to je podle odborníků důležité kvůli změně klimatu — řídké a dobře strukturované lesy lépe přežívají sucho i vichřice.
V roce 2025 bylo zaznamenáno přibližně 560 tisíc m3 škod na dřevní hmotě kvůli suchu, což ukazuje na potřebu dalších adaptačních kroků pro naše lesy.

Dřevo zůstává doma a zpracování roste
Velmi pozitivní zprávou je menší export neopracovaného dřeva. V roce 2025 bylo v tuzemsku zpracováno 8 095 tisíc m3 surového dřeva, z čehož 2 990 tisíc m3 připadlo na živly. Pouze malá část dřeva putovala do zahraničí, což znamená víc práce a přidané hodnoty pro domácí podniky. Český dřevozpracující průmysl je tak na vzestupu a rostoucí produkce prospívá celé ekonomice.
Srovnání vývoje zpracování a těžby
Rok | Vytěžené dřevo (mil. m3) | Zpracované v ČR (mil. m3) |
---|---|---|
2023 | asi 4,3 | asi 7,3 |
2025 | 1,7 | 8,095 |
Výhled pro houbaře a přírodní změny
Zvyšující se podíl bukových a dubových porostů přináší radost nejen ochráncům přírody, ale hlavně houbařům. Vlhčí půda a stín pod novými stromy tvoří perfektní podmínky pro rozvoj oblíbených druhů hub jako jsou hřiby, lišky nebo křemenáče. Už letos se v kraji Vysočina nebo v jižních Čechách objevují plné koše — i v době, kdy je jinak horko a sucho.
Náštrahy a hrozby v lesích
Nesmíme ale zapomínat na rizika. Kromě sucha — které v roce 2025 způsobilo škody odhadované na 560 tisíc m3 — musí lesníci řešit i zvyšující se škody zvěří. Jen za poslední rok dosáhly hodnoty 52,1 milionu Kč (meziroční nárůst o 4,7 milionu Kč). Správná péče, plánování a pravidelné zásahy budou klíčem ke zdraví našich lesů i v budoucnu.
Letošní vzkaz z lesa: změna je možná a když přírodě pomůžeme, dokáže nás odměnit. Můj osobní pohled je, že není nic krásnějšího než jít se projít mezi mladými duby a slyšet, jak pod nohama šustí čerstvé listí. Přináší to radost a příslib lepší budoucnosti — nejen pro zasvěcené houbaře, ale pro každého, kdo má přírodu rád.
Není pochyb o tom, že obnova lesů, moudré hospodaření a adaptace na změnu klimatu promění české lesy k lepšímu. Díky promyšlené výsadbě a poklesu kalamit teď můžeme doufat, že houbařská a lesní sezona bude čím dál bohatší. Jak se lesy mění, čeká nás v přírodě mnoho překvapení — pojďme je objevovat a těšit se z nových pozitivních trendů.
Časté dotazy k obnově a ochraně českých lesů
- Jak velká je plocha lesů, která byla obnovena v roce 2025?Celkem šlo o 12 447 hektarů přirozeně obnovených ploch, především v regionu Vysočina.
- V jakém rozsahu klesla těžba kůrovcem napadeného dřeva? V roce 2025 činila pouze 1,7 milionu m3, což je téměř o 60 % méně než v předchozím období.
- Které typy stromů se vysazují nejčastěji? Důraz je na buk, dub, smrk a borovici — zejména listnáče dostávají státní podporu.
- Co přinesla změna v druhové skladbě pro houbaře? Víc listnáčů znamená v praxi lepší podmínky pro růst hub, zvlášť při dostatku vláhy.
Komentáře